Nahoru

Zeptejte se nás. Odpovíme Vám na Váš e-mail do 24 hodin.

Proti nachlazení se sílou přírody

Jitrocel - účinky bylin

V dnešní době chemických léků každý jistě ocení, když může sáhnout mezi ryze přírodní produkty. V takových produktech jsou navíc bylinky namíchány v kombinacích s dalšími druhy, a to v takovém poměru, aby byl jejich účinek co nejvíce přínosný lidskému organismu. Divili byste se, na kolik nenápadných, ale významných bylinek narazíte například během procházky přírodou. Jednou z nich je například jitrocel.

Jitrocel

Jitrocel sice nepatří mezi pestrobarevné rostliny upoutávající zraky kolemjdoucích svou krásou, o to významnější roli však již od pradávna hraje v léčebných postupech. Jitrocel typicky roste na loukách, polích a na jinak nehostinné půdě. Jeho účinky jsou všestranné a také je při užívání velmi dobře snášen. Proto nevadí, ani když je užíván dlouhodobě. Blahodárné účinky má sirup připravený právě z této byliny. Obsahuje totiž takzvané slizy, které dovedou mírnit dráždění při kašli. Jitrocel pomůže i při vykašlávání a uvolňování hlenů.

Šalvěj                                                                                                                                                             

Dalším bojovníkem proti nachlazení je šalvěj, jejíž lístky obsahují látky dezinfikující ústní dutinu a pomohou od bolesti v krku. Proto je také hojně užívána při angíně. Šalvěj mimo jiné přispívá k posílení celého těla, ostatně původ jejího názvu pochází z latinského „salvare“ - tedy spasit, vyléčit.

Máta

Účinky bylin - máta

Protizánětlivými účinky disponuje i máta, lidem známá hlavně svou typickou mentolovou vůní. Vzbuzuje chladivé pocity, a proto je také oblíbená v tropických oblastech a vůbec po celém světě. Pole jejího užití je velmi široké. Pomůže jak při rýmě, tak při kašli a rovněž uleví od bolestí hlavy, které nachlazení často doprovázejí.

Tymián

Tuto bylinku možná znáte z kuchyně, používá se totiž k dochucování pokrmů. Věděli jste však, že je považován za přírodní antibiotikum? Likviduje bakterie, plísně a parazity. Dokonce je považován za jednu z nejsilnějších rostlin s těmito účinky. Nachlazenému uvolní dýchací cesty, celkově je pročistí a zmírní nepříjemný kašel. Podobnými účinky disponuje i chladivý fenykl.

Konifery

Tento méně známý termín označuje jehličnany. „Conus“ totiž v překladu znamená šiška. Síla stromů má prokazatelné účinky při respiračních onemocněních. Léčí angínu, záněty průdušek i kašel. Již od pradávna jsou mladé výhonky jehličnatých stromů zalévány medem pro vznik léčebného sirupu.

tymián - účinky

Přesvědčily vás zmíněné bylinky o mocné síle přírody? Na rozdíl od našich předků se nemusíte vydávat do přírody rostliny sbírat, sušit je a připravovat z nich odvary, oleje či jiné extrakty. Vše najdete v přírodních preparátech, kde jsou byliny zastoupeny v tom správném poměru. Odložte tedy chemické léky nepřirozené pro lidské tělo a sáhněte raději po přírodních produktech, jejichž jednotlivé složky jsou používány po celá staletí nebo dokonce tisíciletí.

Všechny zmíněné bylinky najdete v našem přírodním byliném sirupu a bonbonech: