Nahoru

Zeptejte se nás. Odpovíme Vám na Váš e-mail do 24 hodin.

Kašel a nachlazení

Rýma, kašel a nachlazení

Nejčastější potíže, se kterými se zejména na podzim a v zimě setkává snad každý jsou rýma, kašel a nachlazení . Často tyto nemoci přecházíme, lékaři to však striktně nedoporučují. Z nenápadného nachlazení mohou vzniknout závažné zdravotní problémy.

Nákaza se obvykle šíří infekcí. To znamená, že když nemocný člověk kašle nebo kýchá, víří ve vzduchu viry a lidé kolem něj škodlivé patogeny vdechují nebo se dostanou přímo do kontaktu s virem prostřednictvím dotyku rukou, oblečení či jiných předmětů.

Viry se zprvu usadí v nosní sliznici v oblasti krku, kde se množí. Imunitní systém je tímto upozorněn. V nosu a krku nás začne škrábat, sliznice se zvětší a produkuje více hlenu, čímž se snaží odstranit virus z dýchacích cest. Polykání se stává obtížné a dostáváme rýmu. V této fázi nachlazení se obvykle jako první objeví i suchý kašel. Tyto příznaky odeznívají asi po týdnu, ale někdy vydrží až 14 dní.

„Neléčená rýma trvá 7 dní, léčená týden.“ – co je na tom pravdy?

Současná klasická medicína si s nachlazením skutečně pořádně neví zcela rady a každá úleva je pro nás významným pozitivem. Existují však přípravky, které nám nepříjemné nachlazení usnadňují a cítíme se lépe.

Ne všechny jsou však pro naše tělo šetrné a někdy dokonce mívají vedlejší účinky. Tradičně jsou proto oblíbené bylinné produkty, které působí šetrně a na přírodní bázi. Na trhu můžeme vybírat z rozsáhlého sortimentu v lékárnách i zdravých výživách, je ale dobré sledovat složení a kvalitu obsažených látek. Vhodné je používání zejména těch přípravků, které obsahují kombinaci bylinných výtažků v potřebné dávce, působí na přírodní bázy a tělo je dobře vstřebává. O bylinkách, které jsou pro tělo nejlepší, se dočtete v dálších záložkách této stránky.