Nahoru

Zeptejte se nás. Odpovíme Vám na Váš e-mail do 24 hodin.

Imunitní systém

Jak funguje obranyschopnost organismu

Přirozená schopnost organismu bránit se vnějším, ale i vnitřním škodlivým vlivům, se nazývá imunita. Jejím úkolem je rozpoznat škodlivé - především cizorodé látky - a zabránit jejich vniknutí do organismu . Pokud se to nepodaří a viry, bakterie nebo jiné patogeny se do těla přesto dostanou, náš imunitní systém se postará o jejich likvidaci.

Imunita člověka je velice složitá a u každého funguje individuálně: nikdo z nás není vůči nemocem 100% odolný. Někteří lidé přesto mají lepší obranyschopnost a jen tak něco je „nepoloží“. Jiní mají naopak imunitu dočasně či trvale oslabenou a jsou tak vnímavější vůči škodlivým vlivům, kterým se jejich tělo nedokáže ubránit. Imunitu si musíme pečlivě chránit a podporovat ji.

Oslabená imunita – co ji způsobuje?

Nejnáročnější jsou pro naše tělo zimní měsíce, kdy musí bojovat s nepřízní počasí, nízkými teplotami a zvýšeným rizikem chřipek a jiných virových či bakteriálních onemocnění. Jakmile je náš organismus namáhán – ať už nepřízní počasí, stresem či častým kontaktem s nemocnými, stává se náchylnějším. Zkouškou pro náš imunitní systém je také pobyt v prostředcích hromadné dopravy a na jiných veřejných místech, kde se nemoci velmi rychle šíří.

Oslabenou imunitou jsou nejvíce ohroženy děti, senioři a chronicky nemocní lidé. Také jakmile jsme ve stresu, unavení, uspěchaní či vyčerpaní, stáváme se náchylnějšími ke všem onemocněním. Je proto dobré aktivně imunitnímu systému napomáhat a podporovat jej v jeho činnosti.

TIP z naší nabídky – bylinný aperitiv Silphion.